Stacjonarne, zimowe warsztaty bushcraft – ostatnie w tym sezonie! Zapraszamy serdecznie 19-21 luty 2016, koszt od osoby 295 zł.
Co w programie? Analogicznie do edycji grudniowej, po przyjeździe na miejsce (lokalizacja 25 km od Olsztyna, woj. warmińsko-mazurskie);
W piątek wieczorem (19 luty) wraz z całym zespołem organizujemy leśne obozowisko. Rozstawiamy wieloosobowy traperski namiot, instalujemy w nim żeliwny piecyk, przygotowujemy opał i pożeramy kolację. Dzień możemy zakończyć prelekcją dotyczącą jednej z naszych zagranicznych wypraw, połączoną z pokazem fotografii.
W sobotę (20 luty) – po pobudce o ustalonej porze i śniadanku z ogniska zabierzemy się za realizację zajęć. Podejście jak zwykle z naszej strony jest elastyczne, czyli możemy skupić się na tych tematach, które najbardziej Was zainteresują. Zwykle uczestnicy warsztatów Weekend z Bushcraftem zawężają swój wybór do 3-4 zagadnień spośród:
-
technik efektywnego posługiwania się narzędziami do pracy w drewnie (noże, piły, siekiera, nóż łyżkowy),
-
podstawowych technik rozpalania ognia,
-
rozpalania ognia metodą łuku ogniowego,
-
posługiwania się linami/repami,
-
rekreacyjnego rażenia celów bronią prymitywną,
-
nawigacji z mapą i kompasem
Dodatkowo część soboty należy przeznaczyć na wspólne przygotowanie posiłków na ognisku.
Ważne jest również to, że jeżeli chciałbyś spędzić dzień w nieco inny sposób np bawiąc się w bushcraftowe rękodzieło, zwiedzając okolicę pieszo, na nartach lub w rakietach śnieżnych albo po prostu siedząc w spokoju przy ognisku, zawsze możesz realizować u nas to, na co masz ochotę 🙂
Ciekawą alternatywną dla proponowanych wyżej tematów mogłoby być konstruowanie schronień śnieżnych (np. typu quinzee), w których jeżeli ktoś będzie miał ochotę może przenocować lub wrócić do ciepłego namiotu. Dzień ponownie kończymy prelekcją poświęconą zagranicznym wyprawom survivalowym lub ogniskowymi dyskusjami o wszystkim.
W niedzielę (21 lutego) – po odespaniu poprzedniej nocy, czasu w niedzielę jest zwykle na tyle mało, że wystarcza na przyrządzenie i spożycie śniadania oraz realizację jednego bloku tematycznego i likwidację obozowiska, tak by uczestnicy mogli około godziny 12.00 rozpocząć powrót do domów.
Warsztaty bushcraft od strony technicznej:
Każdy uczestnik musi posiadać podstawowy sprzęt indywidualny. Jego skompletowanie z pewnością nie będzie problemem ani koniecznością dokonywania dodatkowych zakupów. Główny wymóg dotyczy odpowiedniej odzieży, butów, latarki, kawałka menażki, kubka, nożyka oraz śpiwora
Wszyscy uczestnicy i instruktorzy dokonują „wkładu” do wspólnego kotła, zgodnie z propozycją menu wysyłaną na maila. Wskazana zostanie ilość i rodzaj produktów jakie należy ze sobą zabrać.
Zapewniamy: dobrą atmosferę, prywatny teren z możliwością parkingu na ogrodzonej posesji, dostęp do gałęzi i opału, jeden lub dwa namioty traperskie wraz z piecykami żeliwnymi, wodę, duży kocioł, czajnik Kelly Kettle, czajniki tradycyjne, chochlę oraz niezbędne pomoce dydaktyczne do realizacji zajęć (np mapy i kompasy do warsztatów nawigacji itd.)
Jesteśmy w stanie awaryjnie poratować wełnianymi kocami i dodatkową karimatą.
Po dokonaniu zgłoszeń i uiszczeniu wpisowego, przesyłamy mailowo komplet niezbędnych dokumentów i wytycznych (zalecany sprzęt, menu, opis dojazdu, regulamin bezpieczeństwa).
Zimową porą, szczególnie przy niskich temperaturach i dużej ilości śniegu, wiele z działań terenowych stanowi zwykle duże wyzwanie. Mając to na uwadze chcemy zrealizować warsztaty bushcraft, których głównym celem jest aktywny relaks i wypoczynek oraz rozbudzenie pasji prostego życia blisko natury, przy zachowaniu komfortu oraz bezpieczeństwa. Zajęcia nie niosą szczególnego obciążenia psycho-fizycznego dla uczestników, zatem nawet niewprawione w traperskim życiu osoby, mogą uczestniczyć w zajęciach i wykorzystać ich przekaz merytoryczny. Nie jest również problemem, jeżeli zainteresowana osoba będzie chciała uczestniczyć w warsztatach, zachowując jednocześnie możliwość nocowania np. w pobliskim ośrodku agroturystycznym. Pełna elastyczność i brak zbędnego „spinania pośladów” gwarantowane!
Zapraszamy do zapisywania się przez formularz zgłoszeniowy, a w razie pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt mailowy. Jeżeli pozostawisz nam swój numer telefonu, oddzwonimy.
Pozdrawiam
Kuba Dorosz
Instruktor UNIVERSAL SURVIVAL