Serdecznie zapraszamy na stacjonarne warsztaty z cyklu „Weekend z Bushcraftem”, które odbędą się w dniach 18 – 20 grudnia 2015 r. Miejsce realizacji to nasza stała baza, czyli malownicze Bory Kudypskie zlokalizowane na warmińskiej ziemi, 20 km od Olsztyna.

IMGA0595

Zajęcia zaczynamy w piątek wczesnym wieczorem. Organizujemy pierwszy nocleg w traperskim, bawełnianym namiocie, który ogrzewany będzie żeliwną kozą. Po kolacji szczegółowe określenie dalszego planu działania. Propozycja z naszej strony wygląda następująco:

 1. Pierwszy dzień:

  • Instalacja obozu,
  • Wieczorna prelekcja poświęcona jednej z naszych zagranicznych wypraw.

 2. Drugiego dnia zajęcia warsztatowe w obozie i jego sąsiedztwie:

  • posługiwanie się narzędziami do terenowej pracy w drewnie (wykonanie piły ramowej, posługiwanie się nożem łyżkowym, posługiwanie się nożem, siekierą i maczetą)

  • wiązanie praktycznych węzłów i sposoby użycia lin,

  • podstawowe techniki rozpalania ognia,

  • technika łuku ogniowego

  • gotowanie we wspólnym kotle, w oparciu o proste produkty takie jak mięso, jaja, mąka, kasze, warzywa, przyprawy,

  • rekreacyjne posługiwanie się prymitywną bronią łowiecką

  • przygotowanie ogniska syberyjskiego typu nodia

  • W opcji dla chętnych (do wyboru) możliwość przygotowania schronień śnieżnych (o ile dopisze pogoda i warunki, niestety jeszcze nie posiadamy armatek śnieżnych) lub budowa klasycznych szałasów. Ochotnicy będą mogli przenocować albo we własnoręcznie zbudowanych schronieniach, albo powrócić do nagrzanych namiotów 🙂

  • Wieczorna prelekcja na temat kolejnej z naszych wypraw zagranicznych i wspólnie spędzony czas przy ognisku syberyjskim.

 3. Ostatniego dnia:

  • warsztat nawigacji z mapą i kompasem z podziałem na stopień zaawansowania

  • likwidacja obozowiska

  • grupowa fotka, wręczenie pamiątkowych certyfikatów i powrót do domów (definitywne zakończenie do godziny 12.00)

Program realizowany jest w myśl zasady „każdy może, nikt nie musi”. Weekend z Bushcraftem to formuła, która ma umożliwiść oderwanie się od codzienności, a jeżeli tylko ktoś sobie zażyczy – ma na celu także poszerzenie wiedzy merytorycznej w określonych zagadnieniach.

_MG_1066

Od strony technicznej:

 • Każdy uczestnik musi posiadać podstawowy sprzęt indywidualny. Jego skompletowanie z pewnością nie będzie problemem ani konicznością dokonywania dodatkowych zakupów. Główny wymóg dotyczy odpowiedniej odzieży, butów, latarki, kawałka menażki, kubka, nożyka oraz śpiwora

 • Wszyscy uczestnicy i instruktorzy dokonują „wkładu” do wspólnego kotła, zgodnie z propozycją menu wysyłaną na maila. Wskazana zostanie ilość i rodzaj produktów jakie należy ze sobą zabrać.

 • Zapewniamy: dobrą atmosferę, prywatny teren z możliwością parkingu na ogrodzonej posesji, dostęp do gałęzi i opału, jeden lub dwa namioty traperskie wraz z piecykami żeliwnymi, wodę, duży kocioł, czajnik Kelly Kettle, czajniki tradycyjne, chochlę oraz niezbędne pomoce dydaktyczne do realizacji zajęć (np mapy i kompasy do warsztatów nawigacji itd.)

 • Jesteśmy w stanie awaryjnie poratować wełnianymi kocami i dodatkową karimatą.

 • Po dokonaniu zgłoszeń i uiszczeniu wpisowego, przesyłamy mailowo komplet niezbędnych dokumentów i wytycznych (zalecany sprzęt, menu, opis dojazdu, regulamin bezpieczeństwa).

pomosty_las_167

Weekend z Bushcraftem to dla leśnych nowicjuszy wyśmienita okazja do rozpoczęcia przygody z praktycznym wymiarem bytowania w lesie, a dla bardziej zaawansowanych traperów okazja do doskonalenia swojego warsztatu i ciekawego spędzenia czasu.

Jeżeli masz jakieś wątpliwości lub pytania, śmiało kieruj je do nas mailowo. Jeżeli podasz w mailu swój numer telefonu, oddzwonimy.

Serdecznie zapraszamy! Zapisz się już teraz!

Do zobaczenia 😉

Zespół UNIVERSAL SURVIVAL

2 thoughts on “Grudniowy Weekend z Bushcraftem 2015

 1. Maciej Waszkiewicz says:

  Dzień Dobry,
  Na początku chciałbym powiedzieć że podziwiam podziwiam Pana i Pana ekipę. Mam pytanie: jestem osobą niepełnoletnią (17lat), i czy w związku z tym były by jakieś problemy z moim uczestnictwem w tym wspaniałym przedsięwzięciu? Drugim pytaniem jest: Czy za ta atrakcja jest płatna, jeśli tak to ile?

  • Jakub Dorosz says:

   Witam
   Na wstępie dzięki za miłe słowo 🙂 Wkładamy w nasze działania dużo serca i zaangażowania i miło czytać takie komentarze 🙂
   Co do zajęć, zdążyłem już napisać do Ciebie maila, ale wklejam odpowiedź również tutaj 🙂
   Osoba niepełnoletnia może wziąć udział w warsztatach, ale wymaga to mojego wcześniejszego kontaktu telefonicznego z rodzicem takiej osoby oraz pisemnej zgody na udział w zajęciach. Główną decyzję podejmują tutaj oczywiście rodzice 🙂
   Warsztaty są wydarzeniem płatnym, a wszystko opisane jest dokładnie w tej zakładce naszej oferty
   https://universalsurvival.pl/oferta/weekend-z-bushcraftem/
   Koszt udział w zajęciach od piątku wieczór do niedzieli do południa to 295 zł od osoby.
   Zgłoszenia na zajęcia należy wysyłać za pomocą formularza (u dołu podlinkowanej strony). Pozdrawiam Cię serdecznie i zapraszam do wspólnego biwakowania i zajęć w ramach Weekendu z Bushcraftem 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *