Oto modyfikacja kapelusza Boonie Hat, jakiej dokonałem przed szkoleniem survivalowym w Finlandii, w sierpniu 2016 r. Zastosowane rozwiązania nie pochłonęły ani zbyt dużo czasu, ani zbyt dużo pieniędzy, a w mojej ocenie istotnie podniosły funkcjonalność nakrycia głowy oraz uatrakcyjniły jego wygląd 🙂

Modyfikacja kapelusza Boonie nie jest sprawą skomplikowaną. Najprostsze co można zrobić, to dołożyć oplot z paracordu lub innej linki o podobnej średnicy. Na YouTube jest masa filmów, prezentujący sposób dokonywania przeplotów. Udało mi się trafić na dwa patenty; pierwszy, który zastosowałem w swoim kapeluszu, to oplot ozdobny; drugi – bardziej praktyczny, stworzony z myślą o możliwości szybkiego wyszarpnięcia sznurka, splątanego we wzajemnie blokujące się pętelki.
Umieszczenie drutu wewnątrz obszycia ronda to również zabieg w całości do wykonania domowym sposobem, zaledwie w kilkanaście minut. Wystarczy igła nitka i chwila pracy sprytnymi paluszkami, aby w gotową „kieszeń” wprowadzić drut odpowiedniej sztywności. W tym celu musimy wykonać nieznaczne, dosłownie 2-3 milimetrowe rozprucie, a następnie zaszycie odcinka, w którym łączą się krawędzie obwódki ronda. Rzecz jasna drut musi być przycięty na odpowiednią długość – mierzoną po obwodzie ronda.

Wszycie do środka kapelusza materiału w kontrastowym kolorze to już rzecz nieco bardziej skomplikowana. Aby całość wyglądała estetycznie oraz by nie zaserwować sobie na wysokości czoła niepotrzebnych szwów oraz zgrubień, polecam kontakt nawet z osiedlową krawcową (no chyba że faktycznie masz bardzo sprytne palce i smykałkę do ręcznego szycia igłą). Podobnie ma się sprawa z doszywaniem na stałe moskitiery. W tym celu przyda się zwykła maszyna do szycia. Osobiście nie jestem zwolennikiem tego rozwiązania, choć doceniam zaletę jaką jest brak możliwości zgubienie ochrony przed komarami, o ile tylko nie posiejemy samego kapelusza.

Modyfikacja kapelusza to również fajna zabawa 🙂 Szczególnie gdy wprowadzone przeróbki zaczynają działać i podnosić funkcjonalność sprzętu stosowanego w terenie.

Udanych przeróbek! Pozdrawiam 😉
Kuba

2 thoughts on “Modyfikacja kapelusza Boonie Hat

  1. Milworld says:

    „Umieszczenie drutu wewnątrz obszycia ronda to również zabieg w całości do wykonania domowym sposobem, zaledwie w kilkanaście minut. Wystarczy igła nitka i chwila pracy sprytnymi paluszkami, aby w gotową „kieszeń” wprowadzić drut odpowiedniej sztywności.”

    Rewelacyjny pomysł! Prawdopodobnie pierwszy raz spotykam się z takim rozwiązaniem, które jest genialne w swej prostocie. 🙂

    • Jakub Dorosz says:

      Dzięki 🙂 Cieszę się że pomysł uchodzi za wartościowy. Oby się dobrze nosiło i nie ściągało piorunów 😉 Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *