Czego i w jaki sposób powinien uczyć kurs przetrwania? Temat dość trudny szczególnie, że dla wielu survival nie musi wcale oznaczać tego samego co dla mnie, czy dla Ciebie. Różne pojmowanie pojęcia już na starcie buduje odmienne rozumienie zakresu i sposobu szkolenia.

Jakie powinno być najlepsze szkolenie survivalowe?

Postawiliśmy sobie takie pytanie kilka lat temu i konsekwentnie pracujemy nad tą kwestią, wnosząc na rynek nową jakość szkoleń.

_MG_1694

Na przestrzeni lat powstały dzięki temu różne koncepcje pracy z pasjonatami sztuki przetrwania, m.in. „Survival Test”, „Akcja Motywacja”, „Akcja Ewakuacja” i inne, których jeszcze nie mieliśmy czasu wdrożyć. Proces jak widać jest dynamiczny i wymaga ciągłego udoskonalania oraz niespożytych pokładów kreatywności. Zapraszamy dziś do wspólnej analizy i dyskusji oraz poszukiwania odpowiedzi na postawione powyżej pytanie.

Za punkt wyjścia możemy przyjąć program Kursu Przetrwania Universal Survival

Kurs Przetrwania Universal Survival (w skrócie KPUS, a w żargonie instruktorów po prostu „kapusta”:-) ) to dość rozbudowana sprawa. Możliwe, że na polskim rynku stanowi najbardziej kompleksowe ujęcie tematu przetrwania w warunkach naturalnych strefy umiarkowanej. Piszę „możliwe” gdyż z ręką na sercu oświadczam; nie prowadziliśmy w tym zakresie żadnych badań.

us_szkolenie-15

Tezę opieramy jedynie na ogólnym rozeznaniu środowiska oraz informacjach zwrotnych od ludzi, którzy na przestrzeni ostatnich lat brali/biorą udział w różnych imprezach, u różnych instruktorów. Gdy takie osoby z czasem trafiają również do nas, dzielą się swoimi wrażeniami i siłą rzeczy dokonują porównań. Częstym i wspólnym dla wielu osób motywem takich podsumowań jest, jakże istotny w procesie nauczania terenowego, element zaskoczenia.

Założenia programu KPUS:

Najważniejszy w survivalu (w tym również szkoleniu survivalowym) jest zawsze ten, kto ma przetrwać 🙂

Nie nóż, nie krzesiwo, a nawet nie do końca zaawansowane „ultra mega” survivalowe techniki. Człowiek jako całokształt, ze wszystkimi swoimi „mocnymi” i „słabymi” cechami jest swoistym narzędziem przetrwania i „autoratunku”. Nie ma większego znaczenia czy jesteś stary czy młody, silny czy słaby, chłop czy baba 🙂 Sukcesem będzie umiejętne zarządzanie w sytuacji ekstremalnej potencjałem własnym, ewentualnie potencjałem grupy. Kurs musi zatem koncentrować się na każdym z uczestników z osobna i umożliwiać budowanie świadomości samego siebie.

Kto zna wroga i zna siebie temu nic nie grozi, choćby w stu bitwach. Kto nie zna wroga, a zna siebie, czasami odnosi zwycięstwo, a czasami ponosi klęskę. Kto nie zna ani wroga, ani siebie, nieuchronnie ponosi klęskę w każdej walce.

„Sztuka Wojny” Sun Tzu (544-496 p.n.e.)

Nie daj sobie zatem wmówić, że jesteś mniej wart niż gadżety, którymi można napchać kieszenie 🙂

Kurs musi stanowić kompletne ujęcie tematu.

W przeciwnym razie będzie jedynie namiastką. Prawdę mówiąc wszelkie szkolenia „zaawansowane” robione w jeden weekend pachną nam tak zwanym „robieniem po łebkach”. Oczywistą sprawą jest źródło tego zjawiska. Pojawia się pewna rozbieżność. Z jednej strony kompaktowość i prostota konsumowania usługi przez klienta, a z drugiej faktyczne zasygnalizowanie i przetrenowanie najważniejszych zagadnień. Punktem odniesienia jest dla wielu tak zwana „piramida przetrwania”. Wskazuje ona na 3 główne płaszczyzny, od których zależy przetrwanie sytuacji ekstremalnych. W dużym skrócie: (a) psychologia przetrwania, (b) umiejętności i doświadczenie, (c) sprzęt, który rzecz jasna odgrywa najmniejszą rolę. Przyjęliśmy zatem, że…piramida

… kurs musi zawierać:

  • warsztat psychologii przetrwania, realizowany równolegle w toku praktycznych działań terenowych. Jest to najbardziej „odkrywcza” część naszych zajęć, która znajduje również zastosowanie w całej masie sytuacji poza survivalowych. Analizowana z zespołem psychologów i rozmaitych trenerów stanowi w naszej ocenie trzon programu.
  • pogłębianie doświadczeń poprzez stawianie uczestników w szerszym kontekście sytuacji, aniżeli tylko prowadzenie ich „od zadania do zadania”. Ważne jest opieranie głównych wydarzeń i działań grupy o autentyczne decyzje uczestników. Rzecz jasna wszystko przy zachowaniu przez instruktorów zdolności do prowadzenia zaplanowanych bloków tematycznych.
  • wzmacnianie inicjatywy do podejmowania działań i aktywności zawsze wtedy, gdy są one niezbędne celem „polepszenia sytuacji”,
  • tworzenie warunków do wyłaniania „zasobów” czyli mocnych stron każdego kursanta oraz definiowania sukcesów,
  • wdrażanie w intuicyjne rozwiązywanie problemów, uzupełniane o tak zwane „techniki przetrwania”, w tym także budowanie zaufania do własnego sprytu, pomysłowości i potencjału. Szczególną wagę przywiązujemy do umiejętności improwizowania.
  • skuteczny przekaz wiedzy merytorycznej, dotyczącej technicznych aspektów działania w terenie. Kursant musi wychodzić z nową wiedzą na temat procedur survivalowych, zasad sztuki przetrwania, wiedzy o szeroko pojętym zachowaniu komfortu termicznego, pozyskaniu żywności i wody, nawigacji, sygnalizacji ratunkowej, pierwszej pomocy i innych. Skuteczne nauczanie dotyczy również obsługi sprzętu survivalowego.us_szkolenie-91

Sposób prowadzenia zajęć

  • zakłada intensywne szkolenie z maksymalnie wykorzystanym czasem zajęć. Dla pełnego składu osobowego grupy szkolnej, kurs prowadzi równolegle dwóch instruktorów. Podczas zajęć łączymy:
  • przekaz merytoryczny w formie spokojnie prowadzonych bloków, podczas których uczestnicy poznają techniki przetrwania, poszerzają swoje umiejętności związane z posługiwaniem się środkami naturalnymi oraz profesjonalnym sprzętem survivalowym,
  • działania własne kursantów (indywidualne i zespołowe), niezbędne do wykonania z punktu widzenia czasu i warunków faktycznego przebywania w terenie przez cały czas trwania zajęć. W zależności od zaawansowania grupy instruktorzy służą w tym zakresie swoim wsparciem.
  • niespodzianki i wszelkie nieprzewidziane dla kursantów, a zaplanowane przez instruktorów zwroty akcji, które nadają dynamiki i przełamują rutynę oraz pogłębiają doświadczenia uczestników (o czym była mowa wyżej),
  • ścisłe utrzymywanie realizmu szkoleń na możliwie wysokim poziomie i oparcie działań o autentyczne przypadki walki o przetrwanie na odludziu,
  • bieżące wyciąganie wniosków. Jakże częsty brak, gdy dokonujemy czegoś mniej lub bardziej nietypowego i nie pochylamy się nad tematem ani na chwilę. Część wiedzy i doświadczenia ulatnia się tylko dlatego, że nie dajemy sobie czasu i sposobności by przeanalizować swoje działanie.us_szkolenie-79

Atmosfera i klimat zapewniająca skuteczne współdziałanie zarówno doświadczonych jak i początkujących survivalowców.

Takie podejście samo w sobie stanowi wartość, jeżeli zróżnicowanie poziomu i doświadczeń uczestników przyjmiemy jako atut. Stanowi to swoistą symulację, w której znajdujemy się w warunkach survivalowych z przypadkowymi osobami. Można dzięki temu poznać wiele ciekawych zjawisk, a ich wskazanie i omówienie należy do zadań instruktorów.

us_szkolenie-106

Dodatkowo KPUS to czas i miejsce na błędy i pytania. Poddawane ocenom są efekty, a nie osoby. Jeżeli jakaś technika sprawia szczególną trudność, jest szlifowana.

Pozytywnym zjawiskiem jest też brak „napinania” się. Żaden z kursantów, jak również i instruktorów, nie ma monopolu na mądrość i nie zjadł wszystkich rozumów. Wszyscy uczymy się wzajemnie od siebie, z czego kadra Universal Survival dzieli się dodatkowo swoją dotychczas zgromadzoną i usystematyzowaną wiedzą.

Realizacja całego programu,

czyli 140 godzin praktycznego szkolenia może przybierać różne kształty. W opisie oferty, KPUS podzielony jest na trzy części. Pierwszą – 24 godzinna, drugą blisko 48 godzinną i trzecią – 72 godzinną. Taki podział umożliwia odbycie pełnego szkolenia w ramach trzech spotkań. Jeżeli uczestnicy tworzący grupę zażyczyliby sobie prowadzenie programu łącznie (140 godzin) lub np. w rozbiciu na dwie części (72 + 72 godz.) również jest to możliwe.

Najrozsądniej jest realizować program w kolejności trzech następujących po sobie części. Szczególnie jeżeli do programu przystępuje osoba całkowicie początkująca. Survivalowcy z własnym doświadczeniem mogą kolejność części ułożyć w innym porządku, lub ograniczyć się jedynie do spotkania drugiego i trzeciego.

Udział w kursie nie wymusza na uczestnikach szczególnych przygotowań sprzętowych bądź kondycyjnych. Po wysłaniu zgłoszenia na kurs za pośrednictwem formularza ze strony, odsyłamy wszelkie niezbędne informacje m.in. dotyczące dojazdu w okolice Olsztyna (woj.warmińsko-mazurskie). Kurs może być realizowany w dowolnym miejscu, jeżeli uczestniczyć w nim będzie minimalna ilość osób. Instruktorzy dojeżdżają wówczas na miejsce, rozpoznają lokalizacje i załatwiają niezbędne formalności związane ze wstępem do lasu.
Formularz zgłoszeniowy na Kurs znajduje się na naszej stronie w zakładce Oferta oraz w aplikacjach na profilu Facebook.

Jak Twoim zdaniem powinny być realizowane szkolenia z zakresu survivalu? Ponownie przywołam postawione we wstępie pytanie – jakie powinno być najlepsze szkolenie w tym zakresie?

Czy masz może swoje doświadczenia jako uczestnik, a może dysponujesz własnym doświadczeniem jako instruktor? Zapraszamy do podjęcia z nami dialogu poprzez komentarze na blogu lub e-mail.

Pozdrawiamy

Zespół UNIVERSAL SURVIVAL

Kurs_przetrwania

4 thoughts on “Najlepszy Kurs Survivalu?

  1. Krzysztof says:

    Pozwolę sobie napisać parę słów, na bazie przekonań własnych:
    Choć negatywne emocje aktywizują nas skutecznie, to jednak dla dalszej perspektywy
    rozwojowe są jedynie doświadczenia pozytywne.
    Jeśli uczestnik szkolenia ma okazję ćwiczyć z pozytywnym skutkiem i do tego jest szczerze
    i umiejętnie pochwalony* przez osobę, którą postrzega jako Mistrza
    – wtedy nabyta umiejętność będzie mu służyć w przyszłości (specyficznie i niespecyficznie
    tj. złoży się na kapitał wspierający wolę poradzenia sobie w różnych sytuacjach).
    W moim przekonaniu rozbudzane zainteresowania i ćwiczenia survivalowe to wspaniała
    profilaktyka psychologiczna, odpowiednia dla każdego, kto je zaakceptuje.
    Choć moje skromne doświadczenie z osobami, które przeżyły gehennę zsyłki na Sybir,
    wskazuje, że ci ludzie pozytywnie przetworzyli swoje doświadczenia i w starości czuli się szczęśliwi.
    A może dla tego przetrwali, bo umieli czuć się szczęśliwi?

    Gratuluję działalności Universal Survival i ciekawej, bogatej strony.

    *1. Wskazanie tego, co ktoś zrobił;
    2. Określenie obiektywnych korzyści płynących z ter, co uczynił;
    3. Ujawnienie pozytywnych emocji osoby chwalącej.

    • Jakub Dorosz says:

      Witaj Krzysztof! Dzięki za odwiedziny i komentarz. Trafiłeś w samo sedno naszych założeń w ramach Kursu i innych przedsięwzięć szkoleniowych. Nic dodać, nic ująć. Mam nadzieję, że nasz kontakt z czasem będzie mógł przerodzić się w praktyczną współpracę zgodnie z Twoim pomysłem. Pamiętamy o wszystkim i w razie czego jesteśmy do dyspozycji. Pozdrawiam 😉

  2. zbigniew says:

    ponieważ jestem zainteresowany tym dobrym /wg. opisu / szkoleniem, mam pytanie: 1-kryterium wieku. 2 kondycja fizyczna. 3 -wysiłkowe próby terenowe. chciałbym zorganizowac grupę w okolicy katowic. zbigniew-czść.

    • Jakub Dorosz says:

      Witam ponownie 🙂 Dzięki za zainteresowanie naszym szkoleniem. Odpisuję na poruszone kolejno kwestie:
      1. Nie ma ścisłego kryterium wieku. Preferowane są osoby pełnoletnie. Osoby poniżej 18 roku życia mogą wziąć udział w Kursie po wcześniejszym nawiązaniu kontaktu i odbyciu rozmowy instrukotra z rodzicami(+wymagana jest pisemna zgoda wg. określonego przez nas wzoru pisma, który przesyłamy mailowo). Ograniczeń wiekowych w górę nie określamy. Płeć również nie ma znaczenia. W KPUS brały udział także panie. Dotychczas średnia wieku to około 25-35 lat.
      2. Kondycja fizyczna lub jej brak nie stanowi czynnika uniemożliwiającego udział w zajęciach. Zdecydowanie wolimy jako instruktorzy, aby grupa była nawet bardzo mocno zróżnicowana pod tym względem. Stanowi to bardzo wartościowy „kontekst” treningu i swego rodzaju „symulację” prawdziwej sytuacji survivalowej, w której znaleźć się mogą osoby prezentujące różne cechy i predyspozycje motoryczne. Kluczem dla całej grupy jest zawsze umiejętne zarządzanie całym potencjałem grupy. Stanowi to bardzo pouczające doświadczenie.
      3. Próby wysiłkowe – nie stawiamy zadań w postaci biegania z drewnianą belką przez bagno lub robienie przysiadów z kolegą na barana. KPUS zbutowany jest w taki sposób, aby teren, warunku i zadania wynikające z faktycznego realizowania priorytetów przetrwania były same w sobie takimi próbami. Wszystko to odbywa się z ograniczeniem zapasu wody i żywności w tle oraz stosowanym wsparciem i dobrą atmosferą ze strony intruktorów. Zbliżamy zatem uczestników do (ponownie użyję tego słowa) symulacji realnego scenariusza, związanego z walką na odludziu. KPUS nie jest szkoleniem o charakterze imprez takich jak Selekcja, Bieg Katorżnika itp. Poziom obciążenia musi być zresztą dostosowany do percepcji uczestników, by faktycznie mieli możliwość czerpania wiedzy i zapamiętywania nowych informacji.
      Zapraszam serdecznie do nawiązania z nami kontaktu mailowego, a potem także telefonicznego. Z pewnością rozmowa lepiej wpłynie na rozwianie ewentualnych wątpliwości oraz uprości sprawy organizacyjno-logistyczne, szczególnie że dzieli nas pewna odległość. Jesteśmy w stanie dla zorganizowanej grupy dostosować termin oraz zaoferować przemodelowany tok nauczania (np w rozbiciu na 2, a nie na 3 części) tak aby Wam było najwygodniej. Nasz adres w sprawie kursów: kpus@universalsurvival.pl Pozdrawiam 🙂 Czołem!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *