Po wielu burzliwych rozmowach w naszym 3-osobowym zespole, ostatecznie zapadła decyzja. W roku 2015 rejonem naszej wyprawy będzie pustynia Kyzył-Kum, która obejmuje obszar części Kazachstanu i prawie całego Uzbekistanu.

gdzie_jest_Kyzyl_Kum

Słowo „pustynia” wśród osób niepodróżujących wzbudza prawie zawsze skojarzenia z północną Afryką. Tylko na terenie Azji można ich naliczyć około osiemnastu. Wszystkie pustynie świata stanowią łącznie 20% powierzchni lądów. Jednym z mało znanych obszarów tego typu jest Kyzył-Kum, czyli „czerwone piaski”, które na globusie znajdują się „rzut beretem” od nieco bardziej rozpoznawalnej Kara-Kum („czarne piaski”).

1024px-Köppen-vereinfacht.svg
Map by LordToran @ CC-BY-SA http://commons.wikimedia.org/wiki/File:K%C3%B6ppen-vereinfacht.svg

Niezrealizowanym marzeniem, wstępnie zaplanowanym na rok 2015 miała być dalsza eksploracja Syberii. Chcieliśmy znaleźć się w jej środowym rejonie, czyli w sercu tajgi. Niepewna sytuacja międzynarodowa oraz narastające napięcia polityczne spowodowały, że Rosja będzie musiała niestety jeszcze zaczekać…

22 sierpnia wyruszamy zatem do Kazachstanu. W rejonie miejscowości Kyzylorda rozpocznie się nasza właściwa część podróży. Zbudowana ona będzie z dwóch, głównych etapów:

 • pierwszy polegać będzie na marszu wzdłuż rzeki, aby mieć czas na aklimatyzację oraz niezbędną naukę pustyni i panujących tam warunków. Nieograniczony dostęp do wody pozwoli na testowanie zarówno sprzętu, jak i naszych organizmów, które borykać się będą z blisko 40 stopniowym upałem i dużym nasłonecznieniem

 • drugi etap zakłada wejście w głąb pustyni i realizację trasy marszu pomiędzy rozsianymi w terenie studniami. Zadanie tego typu może nieść zagrożenie dla życia w przypadku zagubienia się i nieodnalezienia studni, lub też odnalezienia studni wyschniętej

Nauczeni doświadczeniem z poprzedniego roku (Ałtaj 2014), gdy chcieliśmy jednocześnie realizować zbyt wiele celów w trakcie jednego wyjazdu, obecnie określiliśmy konwencję tegorocznego wyprawy jedynie jako poznanie nowego środowiska. Środowiska, które nie wybacza błędów i jest skrajnie nieprzyjazne dla człowieka.

Będziemy informować o naszych przygotowaniach, które jakimś cudem musimy upchnąć w napięty kalendarz rozmaitych realizacji w kraju. Na zakończenie chcemy się pochwalić, że po raz kolejny otrzymaliśmy wsparcie sprzętowe od SklepDlaTurysty.pl Na pewno zrecenzujemy sprzęt jaki zabierzemy ze sobą oraz będziemy tworzyć cykl filmów prezentujących nasze przygody.

Serdecznie zapraszamy do śledzenia kolejne wyprawy ekipy UNIVERSAL SURVIVAL

2 thoughts on “Pustynia Kyzył Kum – Wyprawa 2015

 1. hofo says:

  Z niecierpliwością czekam na ekspozycję sprzętu zabieranego na wyprawę (każdego z uczestników). Bardzo mnie interesuje czy będziecie testować opaski chłodzące na szyję.
  Liczę na ciekawy filmik z jeszcze jak to ciekawszym omówieniem sprzętu.
  Trzymam kciuki za udane przygotowania i wyprawę.

  • Jakub Dorosz says:

   Dziękujemy. Roboty mamy całą masę i niestety wiele tematów związanych z wyprawą na razie musiał poczekać. Jednak zabieramy się za to nareszcie 🙂 Niedługo powinny powstać materiały o jakich piszesz. Nie planowałem opasek chłodzących, bardziej zależy mi na przygotowaniu sprzętu w postaci „niezbędne”, co w tym przypadku wykluczy rzeczy z gatunku „przydatne”, ale może coś uda się zaimprowizować w tym zakresie 🙂 Dzięki raz jeszcze i do usłyszenia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *