Laponia 2018 – Bushcraftowa Włóczęga

Druga edycja Zagranicznego Kursu Przetrwania, który zrealizowany został w północnej Finlandii, na obszarze Vätsäri Wilderness Area. Tym razem w szkoleniu – wyprawie udział wzięło 5 kursantów oraz 2 instruktorów.

Zrealizowaliśmy:

  • zwiedzanie muzeum kultury fińskich Samów SIIDA z ekspozycjami przyrodniczymi oraz antropologicznymi, mocno nawiązującymi do traperskich technik życia w dziczy;
  • kilkudniowe marsze na krótkich dystansach;
  • kilkudniowe, stacjonarne bytowanie w wiekowej drewnianej chacie tuż nad wielkimi jeziorami
  • popołudniowe warsztaty, w których uczyliśmy się radzić sobie z rybami, ogniskiem, nodią, gotowaniem prostych traperskich posiłków, przeprawą wodną, obsługą noża i siekiery oraz mapy i kompasu, a wszystko to w szczerze odludnym i pełnym reniferów wielkim lesie Północy.

Tuż po powrocie do cywilizacji, buszcraftową włóczęgę zakończyliśmy ciepłym prysznicem oraz relaksem w wyjątkowo klimatycznej knajpce w Inari, sycąc się pysznym jadłem i lokalnym piwem. W trakcie wyjazdu, celowo nie kręciliśmy relacji wideo, gdyż był to pobyt szkoleniowy dla obecnych z nami kursantów. Relację wideo z obszaru Vatsarii znajdziesz przy opisie wyprawy do Laponii z roku 2016.