KOŁYMA 2017 survival i bushcraft

Wyprawa „Z łagrów Kołymy” Syberia 2017 to szczególne przedsięwzięcie. Połączyliśmy w nim zamiłowanie do sztuki survivalu i bushcraftu, ze świadomością mrocznej historii miejsca, do którego trafiliśmy.

Kołyma (wielkością jak czterokrotne terytorium Francji) jest obszarem, na którym w latach 1932 – 1953 zmarło z wyczerpania pracą, głodu, zimna, chorób, bicia i prześladowania przez współwięźniów recydywistów około 3.000.000 ludzi. Byli to głównie więźniowie polityczni, „niewolnicy” Stalina, wykorzystywani do najcięższych prac górniczych.

Na okres blisko 2 tygodni w tajdze posiadaliśmy wyposażenie, odzież oraz skromne zapasy żywności, dokładnie takie jakie mogliby posiadać uciekinierzy z łagru. Wiedzę na temat historycznych realiów Kołymy zdobyliśmy na podstawie „Opowiadań Kołymskich” Warłama Szałamowa. Wyprawa nie była rekonstrukcją konkretnej ucieczki, ani dowodem na to, że „my potrafimy uciekać z łagru”. Była hołdem pamięci ofiar stalinizmu oraz próbą zrozumienia tamtejszej przyrody i tragedii ludzi, którzy znaleźli się wbrew swojej woli na tej „przeklętej planecie”. Zapraszamy na relację video 

Posted in BUSHCRAFT, UNIVERSAL SURVIVAL.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *