Odwieczne pytanie z pogranicza survivalu i bushcraftu – co jest lepszym wyborem: nóż czy siekiera? Zapraszamy na nagranie wykonane w tajgowym lesie, na dalekiej północy Finlandii, w ramach Zagranicznego Kursu Przetrwania (edycja 2017).

Temat „wzięty na warsztat” jest szczególnie trudny, gdyż w znacznym stopniu zależy od subiektywnych upodobań w zakresie używania danych narzędzi oraz od subiektywnego wyobrażenia czym jest survival, czym też jest bushcraft. Niezależnie od tego co Ciebie pasjonuje i jak klasyfikujesz swoje pasje (dla nas to na prawdę nie ma żadnego znaczenia, obie dyscypliny są super ciekawe 🙂 ) NIE WARTO zawężać swojego myślenia i oceny analizy nóż czy siekiera i NIE WARTO zawsze, bezwzględnie stosować tylko jedno z narzędzi… Optymalnym rozwiązaniem jest każdorazowy dobór narzędzia do zadania i warunków (o ile oczywiście możemy je przewidzieć).

Każde narzędzie powstało w określonym celu i posiada swoją własną charakterystykę. Nóż survivalowy, z założenia ma być używany w taki sposób, który nie jest pierwotnym przeznaczenie noża (np batonowanie, wbijanie, rozłupywanie itp) – z tego właśnie względu ciężko ująć go w sztywne kryteria oceny.
Siekiery, toporki oraz tomahawki, to narzędzia przeznaczone do obróbki drewna, opartej o nadawanie znacznej prędkości głowni zakończonej krawędzią tnącą (rąbiącą, rozłupującą – w zależności od przeznaczenia). Ideą działania tomahawka jest również jego bojowe wykorzystanie i miotanie do celu.

Bardzo trudno jest udzielić jednoznacznej odpowiedzi na pytanie: co stanowi lepsze narzędzie przetrwania – nóż czy siekiera? Trzeba w analizie tego typu albo wyjść z założenia, że dobieramy narzędzie do sytuacji niesprecyzowanej (ogólnie pojęty survival, który może zdarzyć się w dowolnym miejscu na świecie, o dowolnej porze roku), albo wręcz odwrotnie – dookreślamy miejsce, porę i warunki działania (wspomniany już optymalny dobór narzędzia).

Mam nadzieję, że ten wpis i filmik będzie inspiracją i zachęci Cię do praktyki i treningów.
Idealną okazją może być w tym zakresie udział w dowolnym szkoleniu jakie organizujemy:

Wszelkich zainteresowanych tematyką zapraszam do kontaktu i wrzucania komentarzy
Życzę zawsze bezpiecznej pracy, niezależnie czy zdecydujesz się na ciężki nóż, czy też na toporek lub siekierę.

Pozdrawiam 😉
Kuba Dorosz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *