Jak przygotować się sprzętowo na Kurs Przetrwania część 1? Ten artykulik pozwoli rozwiać ewentualne wątpliwości. Zanim opiszę co należy zabrać ze sobą na szkolenie, kilka słów wprowadzenia w sam Kurs.

Zapis na Kurs Przetrwania Universal Survival wymaga sporej dawki zaufania do jego organizatorów 🙂 Mamy świadomość, że celowy brak wyczerpującej informacji o przebiegu zajęć, czy setek fotografii robionych w jego trakcie, a następnie opublikowanych na stronie, wymaga w pewnym sensie kupienia „kota w worku”. Dzieje się tak dlatego, że opracowując program kursu i określając jego metodykę, wyszliśmy z założenia dotyczącego sytuacji survivalowych jako takich. Zawsze zaskakują, zawsze dzieją się wtedy gdy nie powinny, zawsze wymagają działania w ramach deficytów, a tym samym zawsze zmuszają do bazowania na kreatywności, intuicji oraz tym wszystkim, co zawsze mamy przy sobie – szeroko pojętych zasobach i deficytach, zakodowanych w mózgu u każdego z nas.

Ta nutka „tajemniczości” jest z jednej strony naszym marketingowym wyzwaniem (jak cię przekonać do udziału w kursie, który nie ma w Polsce swoich odpowiedników, a o którym nie możemy powiedzieć ci wprost wszystkiego). Zaś z drugiej strony przekonaliśmy się wielokrotnie w opiniach absolwentów naszych kursów, że stanowi to mocną stronę szkoleń jakie oferujemy. Jeżeli rozważasz zgłoszenie na Kurs Przetrwania Universal Survival, ale masz wątpliwości, zawsze możesz śmiało nawiązać z nami kontakt mailowo, czy też telefonicznie. Na niektóry z pytań możliwe że będziemy mogli udzielić odpowiedzi 🙂

imgasprzetkurs

Kurs Przetrwania Część I trwa około 26 godzin. Rozpoczynamy ją zwykle w sobotę, o godzinie 10.00 na terenie naszego survivalowego „ranczo” w okolicach Olsztyna i kończymy w niedzielę w granicach godzin 11.00-12.00 (uzależnione jest to od czasu realizacji ostatnich zadań, który nie jest sztywny). Uczestnicy Kursu są przed przyjazdem do nas informowani drogą mailową co do trasy dojazdowej i punktu zbiórki, regulaminu bezpieczeństwa oraz wytycznych sprzętowych. Wytyczne sprzętowe to lista przedmiotów, które gwarantują niezbędny poziom bezpieczeństwa w toku zajęć oraz umożliwiają efektywny udział we wszystkich zajęciach, ćwiczeniach i symulacjach, które przygotowaliśmy.

Każdy uczestnik części 1 Kursu Przetrwania Universal Survival powinien mieć na sobie i przy sobie:

  1. Odzież terenową, wygodną, niekrępującą ruchów i krążenia krwii. Może być to odzież w klimacie mundurowy lub turystycznym. Ważne aby zaopatrzyć się we właściwe warstwy bielizny oraz warstwy ocieplające. Jestem wyznawcą zasady, że przy ciele najlepiej sprawdza się wełna. Nie tylko ta dziergana przez babcie na drutach, ale także dobrej jakości bielizna termoaktywna z możliwie dużym % wełny w składzie. Niezbędne będą kalesony i bluzka z długim rękawem, warstwa ocieplająca taka jak sweter lub polar. Dobrym pomysłem jest zabrać 2 cieńsze warstwy grzewcze, zamiast jednej grubej („na cebulkę”). Istotna będzie również kurtka chroniąca przed wiatrem i deszczem. Zwróć uwagę na to, aby posiadała kaptur i była w stanie osłonić ciało również poniżej pasa. Ubiór to także dodatki, takie jak ciepła czapka, buff lub chusta/arafatka, rękawiczki oraz rękawice robocze. Nie zaszkodzi zabrać ze sobą dodatkowej pary skarpet (wełnianych ma się rozumieć). Inne, dodatkowe elementy garderoby zamiennej nie będą potrzebne.
  2. Buty – temat bardzo indywidualny, czasem kontrowersyjny, a już na pewno rzutujący na komfort przebywania w terenie. Jeżeli nie posiadasz dobrych, sprawdzonych „w boju”, a przede wszystkim rozchodzonych butów terenowych i nie chcesz inwestować czasu ani pieniędzy w nowy zakup, rozważ użycie dobrych kaloszy. Będzie to dużo lepszy wybór niż wszelkie trampki, tenisówki, adidasy, czy też buty tak wysłużone, że nie odizolują cię od wilgoci i chłodu. Kalosze powinny być prawidłowo dopasowane do rozmiaru stopy, posiadać dobrą wkładkę izolacyjną, a najlepiej również wewnętrzny „botek” (coś na kształt dużej, sztywnej skarpety). Taki but sprawdzi się szczególnie gdy będziesz posiadać 2 grube, zamienne pary skarpet wełnianych, a na świecie wokół ciebie będzie panowała duża wilgotność. Kalosze nie są butami stabilizującymi stopę i kostkę, zatem wymagają rozwagi w trakcie marszu w trudnym terenie. Część 1 naszego Kursu Przetrwania, mimo że zawiera element przemieszczania się w pofałdowanym lesie, nie wymusza wielokilometrowych marszy. W toku zajęć z nawigacji zalecana będzie wówczas szczególna ostrożność dla wszystkich użytkowników kaloszy 🙂
  3. Telefon komórkowy – prosimy aby zawsze był w kieszeni twoich spodni lub ostatecznie kurtki. Dopilnuj stanu doładowania baterii oraz ochrony przed wilgocią.
  4. Woda – minimum 2 litry. Zalecane jest przenoszenie wody w kilku mniejszych butelkach, zamiast jednej dużej (np. w czterech 0,5 litrowych butelkach PET). W trakcie szkolenia będzie istniała możliwość uzupełnienia zapasów wody. Naukę pozyskiwania i uzdatniania wody zawiera w sobie Kurs Przetrwania od jego części II.
  5. Śpiwór lub wełniany koc, zabezpieczony przed wilgocią oraz karimata. Założeniem co do sposobu nocowania w trakcie I części Kursu jest przetrenowanie techniki „pasywnej” izolacji i zachowania komfortu termicznego w nocy. Oznacza to, że w ramach części I, uczestników szkolenia zachęcać będziemy do zdobycia doświadczenia w ramach snu bez użycia całonocnego ogniska. Wartość takiego treningu sprowadza się nie tylko do prawidłowego wykonania schronienia, ale również stosowania wielu „trików” pozwalających zachować ciepło w ciągu nocy, (nawet we własnym śpiworze), które omówione zostaną przez instruktora przed capstrzykiem. Techniczna wskazówka dotycząca śpiwora: umieść go w worku foliowym (np na śmieci), a dopiero następnie zapakuj do oryginalnego pokrowca. Da ci to gwarancję snu w suchym legowisku.
  6. Latarka z nowymi bateriami. Zalecane są latarki „czołowe” (nagłowne), jako najbardziej wygodne w użyciu, gdy dłonie chcemy zająć każdym innym zadaniem.
  7. Notes oraz ołówek. Rzecz niedoceniana w trakcie działań terenowych. Gorąco zachęcamy aby wyposażyć się w zestaw do utrwalania informacji 🙂
  8. Metalowy kubek z uchem lub mała menażka. Chodzi o naczynie średniej pojemności (0,5-1,0 l) które umożliwi każdemu kursantowi zagotowanie wody wieczorem oraz rano. Zwróć uwagę aby nie był to kubek termiczny (zaizolowany).
  9. Gwizdek. Podobnie jak telefon komórkowy, gwizdek powinien być przez cały czas trwania zajęć możliwie blisko kursanta (na szyi, w kieszeni).
  10. Apteczka indywidualna, w dowolnym opakowaniu, najlepiej z możliwością przytroczenia do paska spodni. Powinna zawierać minimum:
    1. koc termiczny NRC,
    2. środki opatrunkowe w postaci różnych bandaży, w tym elastycznych,
    3. gazy jałowe różnej wielkości,
    4. plastry z opatrunkiem,
    5. chusta trójkątna,
    6. rękawiczki ochronne,
    7. środek do dezynfekcji (np Octenisept w rozpylaczu),
    8. dobry jakościowo repelent/środek na kleszcze (wyjątek stanowi jedynie okres zimy). (Zalecamy poddanie się szczepieniom przeciwko chorobom odkleszczowym.) Jeżeli masz trudność w skompletowaniu apteczki lub chcesz podejrzeć co znajduje się w naszych apteczkach – sprawdź na naszym kanale YouTube filmik pt. Apteczka survivalowa.
  11. Sznurek, najlepiej w postaci cienkiej linki o średnicy około 5 mm. Długość minimalna to około 4 metrów, jednak osobiście polecam przenosić przy sobie znacznie większy zapas. Dobrym pomysłem będzie zabranie dwóch rodzajów sznura: lepszego (np. linka budowlana czy paracord) oraz gorszego – np. sznurka z włókiem naturalnych, o mniejszej wytrzymałości, ale również niższej cenie za metr (np. do prac w których wymagane będzie jego cięcie).
  12. Prowiant na 1 posiłek. Wieczorem oraz rano będzie możliwość zagotowania wody na ognisku. Żywienie to rzecz gustu, jednak zalecałbym rozważnie zabrania ze sobą dania w puszce (np gotowej do spożycia fasoli po bretońsku lub dania mięsnego), a do tego 1 lub 2 paczek sucharów. Dobrym rozwiązaniem jest również błyskawiczna owsianka (lub podobne płatki), które zalane wrzątkiem są gotowe do spożycia w kilka minut. Puszka + suchary + owsianka może stanowić zestaw menu na czas I części Kursu Przetrwania. Zalecam również posiadanie przy sobie przez cały czas małej paczki rodzynek lub innych suszonych owoców/pestek/orzechów, które będzie można swobodnie podjadać w toku zajęć.
  13. Inne przedmioty, które Kursant uzna za niezbędne do bezpiecznego funkcjonowania w lesie przez 26 godzin. Uwaga: „niezbędne” nie mylić z „przydatne” 🙂 Przydatne może być wszystko, jednak należy pamiętać, że to co zabierzesz ze sobą w las, będzie ci towarzyszyć do końca zajęć. Zalecam zatem minimalizowanie ekwipunku, nie tylko ze względu na tematykę szkolenia, ale również własną mobilność, wygodę i potrzebę pilnowania dobytku, aby nie pogubił się w zaroślach. Jeżeli nie posiadasz terenowych doświadczeń i trudno jest ci dokonać właściwej selekcji wyposażenia, weź więcej. Po dokonaniu zbiórki z instruktorami, a przed wejściem w las nastąpi odprawa organizacyjna oraz inspekcja wyposażenia. Będzie to dobrą okazją aby zapytać instruktora o zasadność posiadania przy sobie konkretnych przedmiotów i podjąć ostateczną decyzję (zabieram, czy zostawiam w depozycie).

    Kurs Przetrwania

 

Uczestnik naszych szkoleń nie musi mieć przy sobie sprzętu specjalistycznego. Zapewniamy wszystko to, co jest niezbędne do udziału w zajęciach. Na przykład, nie jest wymagane zabranie ze sobą krzesiwa, gdyż w toku nauki jego użycia, wydajemy sprzęt firmowy. Oczywiście gdy uczestnik kursu chce przetestować swój prywatny ekwipunek, a przede wszystkim być prawidłowo wyekwipowany może zabrać to co uzna za stosowne, zgodnie z opisem punktu 13 naszej listy („inne przedmioty”).

Kurs Przetrwania Universal Survival to szkolenie intensywne. Czas wypełniony jest od pierwszej do ostatniej minuty ciągłymi zadaniami, ćwiczeniami niespodziankami, symulacjami oraz blokami warsztatowymi, w trakcie których instruktorzy przedstawiają możliwe sposoby wykonania danych czynności. Sprzęt jaki zabierzesz ze sobą nie stanowi treści przewodniej, nikt też nie będzie oceniał ciebie ani twojego wyposażenia. Grunt aby zachować w toku zajęć komfort termiczny, wygodę oraz aby nie dźwigać zbędnych kilogramów. Niezależnie od doboru sprzętu jakiego dokonują nasi kursanci, na szkoleniu zawsze panuje pierwszorzędna atmosfera i nikt nie zostawia nikogo w biedzie 🙂 Do zobaczenia!

Kuba Dorosz
Instruktor UNIVERSAL SURVIVAL

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *