Survival dla szkół, rozumiany jako rekreacyjna oferta dla młodzieży szkolnej powyżej 12 roku życia, przy stosowaniu umiejętnych technik pracy z grupą, stanowi idealne narzędzie wychowawcze. Nie bez znaczenia jest również wypływająca z takich działań wartość autentycznego integrowania klasy.

Survival dla szkół

Dysponując bogatym doświadczeniem w pracy z młodzieżą, między innymi w ramach:

 • autorskich programów profilaktycznych, opartych o strategię działań alternatywnych, realizowanych w szkołach i domach dziecka,

 • wieloletnich projektów pracy środowiskowej w charakterze pedagoga ulicy (streetworkera),

 • specjalistycznych zajęć realizowanych dla wychowanków zakładu poprawczego,

 • pracy jako trener (coach) przygotowujący pracowników Gminnych Ośrodków Pomocy Społecznej do pracy z młodzieżą,

zawsze z wielką przyjemnością i ochotą podejmuję się organizacji szkolnych biwaków.

Takie działanie jest dla mnie źródłem niemałej satysfakcji, szczególnie gdy w trakcie wieczornych podsumowań wygłaszanych przy ognisku, młodzież deklaruje swoje zaskoczenie tym, że „wreszcie zrobiliśmy coś razem”, „działaliśmy jak zgrany zespół”, „wreszcie zaczęliśmy się dogadywać”. Osiągnięcie takich efektów nie jest proste i nigdy nie przebiega według stałego schmatu. Jest to proces, który dzieje się w głowach wszystkich osób uczestniczących w tego typu zajęciach. Gdy słyszę zapytanie o przygotowanie „survivalu dla szkół”, zawsze traktuję to jako swego rodzaju próbę nawyższego stopnia dla moich instruktorskich i pedagogicznych kompetencji.

Survival dla szkół

Chcąc być precyzyjnym w zakresie nazewnictwa, „survival dla szkół”, realizowany w formie obozu wędrownego, biwaku, czy też popularnej formuły „zielonej szkoły”, opiera się o sztukę BUSHCRAFT-u, a nie survivalu. Bushcraft w najprostszym rozumieniu to „leśne rzemiosło” i zdolność do prostego życia w bliskim kontakcie z przyrodą. Natura, mimo że wymagająca, z założenia nie jest wrogiem, ale źródłem niezbędnych dla człowieka dóbr i zapasów, z których należy korzystać w sposób rozważny.

„Traperski” styl, wdrażany w działaniu młodych ludzi, którzy wspólnie z instruktorami Universal Survival i wychowawcą dzielą terenowe przygody, jest idealną płaszczyzną do tego, aby:

 • pozwolić „tym złym” wyjść z roli złych,

 • umożliwić pozytywne zaistnienie w grupie osobom funkcjonującym na marginesie klasowej społeczności,

 • odkrywać mocne strony (zasoby) młodych, które często nie mają szansy zostać odkryte w ramach utartych schematów codziennego funkcjonowania w domu i szkole,

 • zaprezentować konstruktywny model komunikacji i rozwiązywania sytuacji trudnych,

 • modelować postawy młodzieży w oparciu o pożądane społecznie wzorce, na przykład niesienia pomocy i wrażliwości, odpowiedzialności za siebie i swoje otoczenie, bycia godnym zaufania, czy też zatracanego wzorca przejawiania inicjatywy,

 • przełamywać w młodych ludziach „wyuczoną bezradność”, która utrwalana jest w ich życiu przez szeroko pojęty system w jakim funkcjonują.

survival dla szkół

Podejmując się realizacji takiego projektu, instruktorzy oraz wychowawcy muszą doskonale zdawać sobie sprawę z tego, że kluczem tak specyficznej usługi jest zorientowanie pracy instruktorów na zaistnienie w głowach młodych ludzi efektów opisanych powyżej. Dopiero na drugim planie znajdują się „twarde” techniki i leśne umiejętności, które stanowią „atraktor” przyciągający uwagę młodzieży, a nie wartość samą w sobie. Mówiąc krótko, oferowany w takich przypadkach survival/bushcraft, jest tak na prawdę najmniej istotny.

Serdecznie zapraszam wychowawców i nauczycieli, do rozważenia możliwości przeprowadzenia dla swoich wychowanków wycieczki w formie bushcraftowego biwaku. Zwykle zajęcia typu „survival dla szkół” odbywają się pod koniec lub na początku roku szkolnego, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by czas realizacji objął również pozostałą część roku, na przykład zimę. W zakresie wąsko pojętego programu zajęć oraz aspektów logistycznych, jesteśmy elastyczni – kwestie te każdorazowo konsultujemy z opiekunami grupy, dostosując je do celów i założeń pracy z młodzieżą, miejsca i czasu realizacji, pory roku oraz planowanego budżetu.

Jeżeli po przeczytaniu tego artykułu w Twojej głowie pojawiły się pytania lub wątpliwości, proszę o nawiązanie ze mną kontaktu pod adresem info@universalsurvival.pl lub przez formularz zamieszczony w zakładce z Oferta dla Szkół.

Pozdrawiam

Kuba Dorosz

Instruktor UNIVERSAL SURVIVAL

2 thoughts on “Survival dla szkół

 1. Mateusz says:

  Super inicjatywa z Waszej strony. Dla niektórych dzieciaków takie spotkania będą czymś całkiem nowym, dzięki czemu może okazać się, że odkryją w sobie nową pasję 😉
  Pozdrawiam serdecznie 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *